charlie has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry