Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
BEEF

BEEF

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★½
Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Sweethart

Sweethart

×
Read the review Edit this entry  
05
Semen retention for a better tomorrow

Semen retention for a better tomorrow

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bowling 4 Eva

Bowling 4 Eva

2023
×
Edit this entry  
03
William Never Married

William Never Married

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Faculty

The Faculty

1998
×
Edit this entry  
11
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Passages

Passages

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
05
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbie

Barbie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
LITTLE BOY MANIAC

LITTLE BOY MANIAC

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry