Sort by

Charlie has logged 179 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
All of Me

All of Me

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let the Fire Burn

Let the Fire Burn

2013
×
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
26
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Orange County

Orange County

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry