Sort by

charlotte has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Arctic Monkeys Live at Kings Theatre

Arctic Monkeys Live at Kings Theatre

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
East Is East

East Is East

1999
×
★★★
Edit this entry  
20
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Player

The Player

1992
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
26
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

2019
×
Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

2020
×
Edit this entry  
04
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
National Theatre Live: Prima Facie

National Theatre Live: Prima Facie

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry