Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
10
Blood from the Mummy's Tomb

Blood from the Mummy's Tomb

1971
×
Edit this entry  
10
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sally Sallies Forth

Sally Sallies Forth

1928
×
Edit this entry  
31
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Calico Critters: Everyone's Big Dream Flying in the Sky

Calico Critters: Everyone's Big Dream Flying in the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Curmudgeons

Curmudgeons

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read prior review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kingpin

Kingpin

1996
×
Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sky Is on Fire

The Sky Is on Fire

2020
×
Edit this entry  
04
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
Read the review Edit this entry