Sort by

char has logged 125 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★
Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
Edit this entry  
12
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Moors Murders

The Moors Murders

×
★★★
Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
Edit this entry  
15
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maze

Maze

2017
×
★★
Edit this entry  
28
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Basement

The Basement

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry