charlotte has logged 208 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
08
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Slipper and the Rose

The Slipper and the Rose

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Leaves of Grass

Leaves of Grass

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skin

Skin

2018
×
★½
Edit this entry  
23
Penelope

Penelope

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
14
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry