charlotte has logged 454 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Write Before Christmas

Write Before Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

The First Christmas: The Story of the First Christmas Snow

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Drummer Boy Book II

The Little Drummer Boy Book II

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Dirtbag

Teenage Dirtbag

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
I Walk the Line

I Walk the Line

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gothic

Gothic

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Square Dance

Square Dance

1987
×
★★
Read the review Edit this entry