• Station Eleven

    ★½

  • Good Timing with Jo Firestone

    ★★

  • Nuclear Family

    ★★★★½

  • The Humans

    ★★★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★

  • LuLaRich

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★

  • Val

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★½

  • Plan B

  • Mare of Easttown

    ★★★★★

  • Hemingway

    ★★★★

  • Romeo & Juliet

    ★★★½

  • Together Together

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • Happiest Season

  • The Undoing

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • French Exit

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • I Care a Lot

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★

  • Saint Frances

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Sword of Trust

    ★★★½

  • Ms. Purple

    ★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • The Grinch

    ★★

  • J.T. LeRoy

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★

  • The Square

    ★★★½

  • A Fantastic Woman

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★½

  • The Burden

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Laggies

    ★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★