Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1992
×
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
06
Ruby Bridges

Ruby Bridges

1998
×
Edit this entry  
31
El bolero de Raquel

El bolero de Raquel

1957
×
Edit this entry  
31
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
Edit this entry  
24
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
01
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
20
Audition

Audition

1999
×
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
Edit this entry  
19
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
16
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
12
Only

Only

2019
×
Edit this entry  
12
Cronos

Cronos

1993
×
Edit this entry  
12
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
Edit this entry  
12
Prom Night

Prom Night

2008
×
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★
Edit this entry  
03
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
Edit this entry  
29
The Baby

The Baby

1973
×
Edit this entry  
21
United 93

United 93

2006
×
Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
21
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
Edit this entry  
20
Cop Out

Cop Out

2010
×
Edit this entry  
15
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
Edit this entry  
14
Guess Who

Guess Who

2005
×
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
07
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
18
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
Edit this entry  
17
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
Edit this entry