• Don't Look Now

    Don't Look Now

    ★★★★

    Very nice style. The aesthetic that it held, the cinematographic choices made and the pace of it was great. Again, I was convinced this was a tragic drama, and while it didn't turn out as aggressive as Possession, it did have a turn, and to have it take place in the empty streets and alleys of Italy's water town, perfect. I never knew I had a nightmare about running from something in this setting, but now I can't forget it.…

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★

    I periodically watch this series as I am in a state of sever sleep deprivation. It bodes well and I think accentuates the film, at least in the sense that I feel the heavy eyelids just as much as anyone the film. It starts off good, I really like it, then it just dies in the third act. I expect characters to die, right. For characters that contributed a decent chunk of themselves to the group home element, there should…

  • Alien

    Alien

    ★★★★½

    Finally I watch it. It was good, it was everything I had expected. It has a steady rhythm, it has great characters. Sigourney Weaver is an emblem of film history and gives meaning to her person. The special effects are freaking incredible. considering the budget and release date and all. Ridley Scott is talented in making new worlds and troubled characters. I still consider Blade Runner as his peak though. The SciFi that revolves around this film is real, or it seems so.

  • Meeting Evil

    Meeting Evil

    ★★★

    Any excuse to watch Samuel L. Jackson. Don't get me wrong, I enjoyed it much more than I expected to. The style is pleasant at first, diminishes from there. The writing/dialogue is cheap, the adaptation I should say since it was based off a book. It often seems unnatural, despite the fact the Mr. Jackson can deliver any sequence of words in the English language with a total range of delivery. Most characters are flat, the story loses steam about…

  • Angst

    Angst

    ★★★½

    The plot of this film is simple, there is a message with every action, but it doesn't need to go out of it's way to make an allegory. It is content with what it says at face value. It works well because the protagonist is a severely psychologically damaged character. The choices were smart, the film was short, it told what it needed to, the direction and cinematography is beautiful. There are little accent shots that gives it a specific style. I really enjoyed it. It has to elegance of a foreign indie film, but the simplicity and length of a major film.

  • Constantine

    Constantine

    ★★★½

    Much better than the film cover art gives on. I was expecting a choppy, pseudo-religious, blockdumspter of a movie. What I got out of it: a catholic superhero.
    It really does follow the pattern of a superhero film. The cold open, the struggle with his powers, the romantic lead, the martyr complex, the death of his associate/s. It was definitely as entertaining as any Marvel movie would be.
    The writing and acting was inconsistent, it seemed as though Keanu wrote…

  • Blood Diner

    Blood Diner

    ★★½

    Blood, naked chicks, and cults. That's all a movie needs. Since this film fills all those criteria, there's no need to look further deep. I did though and...
    It's not a great film, but it serves its purpose, barely. The first half is very entertaining, showing us their business and the murder and how they intersect. It shows the return of the uncle and the archetypal relationship between the leader, the smart one and the dumb one.
    The second half…

  • The Wolf Man

    The Wolf Man

    ★★★½

    Classic monster movie. Enjoyed much more than I expected. It really is a foundation for horror, without it the genre would be different. It actually has a more modern look at the monster. Aside from Frankenstein it has a soul, a good person inside of the monster. It gave way to the conflict of a good person that does bad things, a perfect source for allegory in film.
    With beautiful sets, a stunning black and white, and the simple yet…

  • Possession

    Possession

    ★★★★

    I was convinced that this film was a drama for the first third of this movie. The incredible flow of this film made strange things seem natural. The score is potent, without being "horror" themed, the cinematography is incredibly smooth and executed well. The actors are deep and convincing. It all blends together into a well made psycho-thriller horror film with the artistic nuance that more horror movies would benefit from.

    As a cinephile it is difficult to admit not…

  • Martin

    Martin

    ★★★½

    Again, the poster art deceived me, as I was expecting a cheap slasher movie that revolved around teenagers making dumb decisions and having sex, not that those movies would be bad. This movie simply surprised me.
    This movie is artistic, it's pensive, it has a very creative way of looking at the mythical folklore of vampirism.
    It always interests me, movies that have a protagonist that is evil but are extremely likable and therefore you root for them, until you…

  • Videodrome

    Videodrome

    ★★★★½

    Not what I expected, it never is. This film severely entertained me. The 80s aesthetic and score that it has really pulls you in to the movie. The patterns, furniture, televisions, cassettes, it's all so comforting. Then there's the splatter of shock that it has, while it goes well with the plot, it is surprising and impressive. The body gore that it incorporates is amazing, body transformations, vivid red blood, dark concepts, this movie is a fever dream. It's scary…

  • Guess Who's Coming to Dinner

    Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★½

    Much better than the remake with Ashton Kutcher, this film I think still is relevant in this social climate.
    I have heard that there is some controversy surrounding this film, I have no idea what it is and I did not notice any when watching this.
    The characters in this are very well constructed and for it to take place in one afternoon the kind of prejudice within the white parents, or both sets of parents for that matter, seem…