Adam has logged 38 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape to Witch Mountain

Escape to Witch Mountain

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Everything Beautiful Is Far Away

Everything Beautiful Is Far Away

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Are We Not Cats

Are We Not Cats

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starfish

Starfish

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Head Count

Head Count

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Steel Dawn

Steel Dawn

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Making of The Fabulous Stains

Making of The Fabulous Stains

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Road Movie Or What I Learned In A Buick Station Wagon

Road Movie Or What I Learned In A Buick Station Wagon

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To the End of the World... and Then a Little Bit Further

To the End of the World... and Then a Little Bit Further

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ballad of the Little Soldier

Ballad of the Little Soldier

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Teenagers from Outer Space

Teenagers from Outer Space

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry