• Mysterious Island

    ★★★½

  • The Giant of Metropolis

  • West Side Story

    ½

  • The Devil's Hand

    ★½

  • Bloodlust!

    ½

  • Mothra

    ★★½

  • The Beast of Yucca Flats

    ★½

  • Reptilicus

    ★★

  • Werewolf in a Girls' Dormitory

    ★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • The City of the Dead

    ★★★½

  • 13 Ghosts

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Horrors of Spider Island

  • Breathless

    ½

  • Eyes Without a Face

    ★★★

  • The Bat

    ★★★½

  • The Head

  • The Manster

    ★½

  • North by Northwest

    ★★★

  • The Killer Shrews

    ★★

  • Teenagers from Outer Space

    ★½

  • The World, the Flesh and the Devil

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • The Blob

    ★★★½

  • Curse of the Faceless Man

  • Night of the Blood Beast

    ½

  • It! The Terror from Beyond Space

    ★★

  • The Fly

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Return of Dracula

  • Rocket Attack U.S.A.

    ½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • 20 Million Miles to Earth

    ★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • Beyond the Moon

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • It Came from Beneath the Sea

    ★★★

  • Bride of the Monster

  • The Gypsy Moon

    ★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Them!

    ★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★½

  • Silver Needle in the Sky

    ½

  • Robot Monster

    ½

  • It Came from Outer Space

    ★★★½

  • Phantom from Space

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Thing from Another World

    ★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • The Monkey's Paw

  • Scared to Death

    ★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★

  • She-Wolf of London

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★½

  • Bambi

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Here Comes Mr. Jordan

    ★★★★★

  • King of the Zombies

    ★½

  • Fantasia

    ★★

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

    ★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs