Sort by

Drew has logged 415 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
On Memory

On Memory

2021
×
Edit this entry  
31
Intro

Intro

2017
×
Edit this entry  
31
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Odd One Dies

The Odd One Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Atman

Atman

1975
×
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Thick-Walled Room

The Thick-Walled Room

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry