Sort by

chef has logged 383 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Too Cool for School

Too Cool for School

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry