chef has logged 523 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nirvana the Band the Show

Nirvana the Band the Show

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
01
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magic

Magic

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry