• Speak No Evil

    Speak No Evil

    ★★★½

    Is there anything more fun than hearing “What’s the worst that can happen?” 10 minutes into horror movie? This movie would’ve been my nightmare even without the actual horror elements. Think Dinner Party episode of The Office type horror. 

    The film is a slow burn… definitely too slow as there are too many “well they should’ve just left right now” moments until things really take a turn. Which, when they do, is not an easy watch. Pretty gnarly finale.

  • Leonor Will Never Die

    Leonor Will Never Die

    ★★★★

    Binabati kita to the second Filipino film to ever compete in the World Drama category at Sundance! The movie is a fun love letter to the Pinoy Action films of the 60s through 80s that absolutely dominated the Filipino box office. 

    For the uninitiated, Filipinos love their action movies. When the king of action flicks, Fernando Poe Jr., died there was a 9 day wake with a. Reporter 2 million visitors. Riots would happen in theaters when he died on…

  • Master

    Master

    ★★½

    Nice to look at, but definitely leaned on eerie / horror vibes than the story. Too many storylines squished into a 90 minute movie, I feel like the film should’ve gone two hours or they could’ve cut one of the primary characters to be a secondary. 

    I get what they were going for and like the overall story and themes but just wanted a bit more juice.

  • When You Finish Saving the World

    When You Finish Saving the World

    ★★★½

    This is basically the movie that people think of when they hear "Sundance movie". I felt for Finn Wolfhard's character when he tried his best to be political to get the girl when he really just wanted to write sad boy emo songs... as that would've been me in high school.

    Some great moments between Wolfhard and Julianne Moore, captured the awkward/unnecessary tension that occurs between parents and teenagers just not understanding each other at all.

  • 892

    892

    ★★★★½

    I cannot believe this is Abi Damaris Corbin’s first feature. How in the world is a first time director able to pull performances out of every actor this well. John Boyega is so good I didn’t even realize it was him for 30 minutes and he’s not even wearing makeup. Every character is so lived in and you can really feel the pain and fear throughout the entire film. 

    Love live Michael K. Williams.

  • Fresh

    Fresh

    ★★★½

    Pretty fun, but nothing I haven’t seen before. I think this would’ve been a great 90 minute flick.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★★

    What a beautiful fucking ride. Has there ever been a better pay off from a poster and teaser image to actually seeing how plays out in the film? I’ve been staring at the image of Renate Reinsve running in the streets of Oslo for months, wondering what the context was and my god it was worth the wait. 

    There will be obvious comparisons to Amelie and 500 Days of Summer but I think this definitely stands alone as it goes…

  • After Yang

    After Yang

    ★★★★

    A lot to unpack here, but the questions asked about identity has a lot of impact. I don’t think I got everything the film wanted me to get in one viewing and will benefit from a second whenever I get the chance to.

  • The Five Venoms

    The Five Venoms

    ★★★★½

    All the Arrow restorations from this box set have looked amazing, but this one really stands out to me for some reason. 

    The Five Venoms has all the story and action elements of a great Shaw Brothers film and was a nice pick up after the plotless Five Shaolin Masters. I would probably recommend this film and King Boxer to anybody looking to dip their feet into the genre!

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    Praying DDL comes out of retirement to do an audiobook of him reading different diner menus as Reynolds Woodcock.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★★

    Impressive first feature by Maggie Gyllenhaal, but I think there were a few too many breadcrumbs that didn’t pay off other than mood setting. Colman, Buckley and Johnson were all great!

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    Tara: I’m kind of in the mood to watch LoTR, but didn’t you just rewatch them?

    Me: And?