Sort by

chemistry11 has logged 465 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man of the Century

Man of the Century

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild

Wild

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Years Bad Luck

Seven Years Bad Luck

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harbinger Down

Harbinger Down

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sand

The Sand

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clapboard Jungle

Clapboard Jungle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Locker 13

Locker 13

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parents

Parents

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry