Sort by

chemistry11 has logged 51 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Abraham Lincoln vs. Zombies

Abraham Lincoln vs. Zombies

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Body Brokers

Body Brokers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

Smoke and Mirrors: The Story of Tom Savini

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Angriest Man in Brooklyn

The Angriest Man in Brooklyn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hawaii

Hawaii

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Paradise, Hawaiian Style

Paradise, Hawaiian Style

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Hawaii

Blue Hawaii

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Caveat

Caveat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Easy Come, Easy Go

Easy Come, Easy Go

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Babe

Babe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Came from the Desert

It Came from the Desert

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry