Sort by

flor 💐 has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★½
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Edit this entry  
12
Slacker

Slacker

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Summer '03

Summer '03

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry