Sort by

mia has logged 223 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry