• A Bucket of Blood

    ★★★½

  • The Bat

    ★★★½

  • Caltiki, the Immortal Monster

    ★★★

  • The Tingler

    ★★★★

  • The Ghost of Yotsuya

    ★★★½

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★½

  • Monster on the Campus

    ★★½

  • Corridors of Blood

    ★★★

  • Earth vs. the Spider

    ★★★

  • I Bury the Living

    ★★★★

  • Womaneater

    ★★½

  • The Black Scorpion

    ★★★★

  • El jinete sin cabeza

    ★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • Attack of the Crab Monsters

    ★★★

  • Rodan

    ★★

  • X: The Unknown

    ★★★

  • It Conquered the World

    ★★★

  • The Killing

    ★★★½

  • Indestructible Man

    ★★

  • Tarantula

    ★★★

  • The Quatermass Xperiment

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★

  • Rear Window

    ★★½

  • Them!

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • House of Wax

    ★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★

  • The White Reindeer

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★½

  • Reign of Terror

    ★★★

  • The Queen of Spades

    ★★★★

  • Rope

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Dead of Night

    ★★★

  • The Body Snatcher

    ★★★½

  • House of Frankenstein

    ★★★

  • Bluebeard

    ★★½

  • The Scarlet Claw

    ★★★½

  • The Mad Ghoul

    ★★★

  • The Leopard Man

    ★★

  • The Devil Bat

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • The Devil-Doll

    ★★★★

  • The Walking Dead

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★

  • The Black Cat

    ★★★★

  • Death Takes a Holiday

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Supernatural

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Murders in the Zoo

    ★★★★

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • Once Upon a Time

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★½

  • The Golem

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★½