Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★
Edit this entry  
03
Kingsglaive: Final Fantasy XV

Kingsglaive: Final Fantasy XV

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry