• Def by Temptation

    Def by Temptation

    ★★★

    Super Grandma to the rescue

    Cook Book Film Review
    1 cup E.C. Comics
    1 cup Succubus
    1/4 cup Bram Stoker's Dracula
    Dash of The Fables Of Aesop
    Dash of Videodrome
    Dash of Nightmare On Elm Street


    Grab all of those good old fashion Christian values and pour it all into the pan and start that heat up pour in a few seasonings of gothic and folk lore with those splashy neons and Universal Monster and let all that to simmer…

  • The Midnight Swim

    The Midnight Swim

    ★★★★

    So let me get this right...the lake is a portal to someone's vagina

    White girls rather conjure up a ghost from a lake than go to therapy

    Cook Book Film Review
    1 cup West Okoboji Lake
    1 cup The Seven Sisters Of Spirit Lake

    Grab all that grieving process goodness into a bowl whisk it all together with all that urban legend goodness throw in some new age mysticism seasoning and a helping of ghost stories and let all that…

  • Incubus

    Incubus

    ★★★

    They sure loved to say "enormous amount of sperm..."

    Cook Book Film Review
    1 cup The Incubus
    Dash of Friday The 13th
    Dash of Possession

    Grab all that all that folk horror goodness and pour in a helping of slasher seasoning and let all that start to simmer up in the pot and slowly stir in those rich flavors for a dish packing unsettling flavors in

    Succubus
    Strap in for this supernatural quasi slasher demonic nightmare fueled by enormous amount…

  • Alien Private Eye

    Alien Private Eye

    ★★½

    You have great hands...
    hands for cooking

    Cook Book Film Review
    1 cup Film Noir
    1 cup Los Angeles
    1 cup 1989
    Dash of D.A.R.E


    Grab all that noir goodness and pour in a can of cheesy 80s goodness and let all that start to heat up into a melty goodness pour in those alien seasonings with those dashes of anti-drug flavors and stir in and let all that sizzle up in those rich flavors for a dish packing heat…

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★½

    Will have your butthole puckered up like a bagel

    Cook Book Film Review
    1 cup Shiva Baby
    Dash of Death At A Funeral
    Dash of Uncut Gems


    Grab all that Jewish goodness into the pan and slowly crank up that heat as you pour in all that dark comedy seasoning and let it all start to simmer up in those rich flavors in


    The Graduate
    Strap in for the film that is in an arms race with Uncut Gems in…

  • Bloodbath

    Bloodbath

    ★½

    Its a no from me dawg

    a classic Shortin' Bread recipe in this

    Cook Book Film Review
    1 cup Island Of Death
    Dash of The Monkey's Paw
    Dash of The Fables of Aesop

    Grab all that folking good flavors into the pan and let it all start to sizzle up as you pour in all that degeneracy with drug fueled seasonings and let it start to sear up those rich flavors in


    Death Island
    Strap in for this Spanish folk-tinged…

  • Beatriz

    Beatriz

    ★★★

    I too would love a servant to frolic in bed with

    Cook Book Film Review
    1 cup Beatriz
    1/4 cup Mi Hermana Antonia
    Dash of Straw Dogs

    Grab all that gothic goodness and slice it thin and place into the pan and crank up the heat as you pour in a little of those Spanish seasoning and home invasion spices and let all that start to simmer in those rich flavors for a dish packing bite in


    The Guest
    Strap…

  • The Ancines Woods

    The Ancines Woods

    ★★★½

    That song had no business going that hard

    Cook Book Film Review
    1 cup Manuel Blanco Romasanta
    1/4 cup Psycho
    Dash of The Wolfman
    Dash of Spain

    Grab all that cereal killer goodness into a bowl whisk it in with a little Spanish gothic seasoning. Once you have a nice mush of flavors throw it into the oven and let that conventional heat werk it baby till it's a golden flaky crunchy bomb of flavors and delight in

    The Spanish…

  • Shivers

    Shivers

    ★★★★

    What happens in Montrel doesn't stay in Montrel

    Cook Book Film Review
    1/4 cup Stereo
    1/4 cup Mad Scientist
    1/4 cup The Crazies
    Dash of The Andromeda Strain
    Dash of STDs

    Grab all that slimy parasitic goodness into a bowl whisk it with all of those yummy body horror seasoning and into the pan and let that all start to sear up a nice crisp edge for a dish packing big flavors in

    Slither
    Strap in for this parasite infested…

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★½

    Another quick bite in this

    Cook Book Film Review
    1 cup Stereo
    Dash of Webbed Feet


    Grab all that psychological goodness and wrapped it between the oozy creamy goodness of post-apocalyptic future and into the oven and let it start to golden into a flaky mouthwatering dish in

    House Of Skin
    Strap in for this psychological dystopic future nightmare fueled by panty sniffing foot rubbing and pedophilia in a future where all women have died off and left only men…

  • Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

    Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

    1 cup PBS Education Video
    1 cup University School Project


    Grab all that black and white goodness and whisk it with all that ESP goodness and into a sheet pan and straight to the oven and let all those rich flavors bake into a flaky good dish in

    Psych 101
    Strap in for this pseudo silent educational video about research in psychology, erotic, and telepathy with more over academic narration

    Now we start to find Cronenberg going into what he…

  • From the Drain

    From the Drain

    A quick little bite in this

    Cook Book Film Review
    1 cup Transfer
    1 cup Tub

    Grab all those delicious tidbits and toss them into that hot golden shower till it's a crispy goodness in

    The Tendril
    Strap in for the young film school Cronenberg and his obsession with people just talking in weird enunciations in single locations this time in a bathtub discussing fears of anal raping tendrils.

    Once again just fun to see what Cronenberg was interested in…