Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
At Land

At Land

1944
×
Read the review Edit this entry  
15
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
15
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
Read the review Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
20
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Read the review Edit this entry  
14
The Way to Shadow Garden

The Way to Shadow Garden

1954
×
Edit this entry  
14
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
Edit this entry  
14
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
14
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Screen Test: Helmut

Screen Test: Helmut

1966
×
Edit this entry  
14
Screen Test: Edie Sedgwick

Screen Test: Edie Sedgwick

1965
×
Edit this entry  
12
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flannery

Flannery

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
Read the review Edit this entry  
20
Limitless

Limitless

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
03
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
30
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Wildland

Wildland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Read the review Edit this entry  
17
Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

Louis Theroux: The City Addicted to Crystal Meth

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry