maya has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Thirty-Minute Theatre - Krapp's Last Tape

Thirty-Minute Theatre - Krapp's Last Tape

1972
×
Read the review Edit this entry  
29
Endgame

Endgame

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Joy Division

Joy Division

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry