maya has logged 20 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry