Sort by

former movie enjoyer has logged 47 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Flesh and Bone

Flesh and Bone

2015
×
Edit this entry  
27
Home/Alone

Home/Alone

2015
×
Edit this entry  
26
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★
Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
½
Edit this entry  
23
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Edit this entry  
21
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Edit this entry  
20
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
Edit this entry  
18
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
½
Edit this entry  
15
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Realest Real

The Realest Real

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Words

The Words

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Edit this entry  
06
She Said, She Said

She Said, She Said

2013
×
Edit this entry  
06
Likeness

Likeness

2013
×
Edit this entry  
05
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Team Thor

Team Thor

2016
×
Edit this entry