Sort by

former movie enjoyer has logged 41 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
30
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Alma

Alma

2009
×
Edit this entry  
26
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
Edit this entry  
25
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★
Edit this entry  
24
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Choke

Choke

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Single Shot

A Single Shot

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sightseers

Sightseers

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
10
Burning Sands

Burning Sands

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Supermodel Acting Class

Supermodel Acting Class

2013
×
Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Read the review Edit this entry  
07
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Edit this entry