Lulu has logged 39 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apostle

Apostle

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

2016
×
Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry