Chinchillin has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gas Pump Girls

Gas Pump Girls

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jodi Arias: Dirty Little Secret

Jodi Arias: Dirty Little Secret

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Husbands

Husbands

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry