Sort by

Chip has logged 77 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★
Edit this entry  
25
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★
Edit this entry  
25
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Witching & Bitching

Witching & Bitching

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Cottage

The Cottage

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Walk

The Walk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry