Sort by

Chip has logged 466 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Red Christmas

Red Christmas

2016
×
Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harvest Lake

Harvest Lake

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Time of Their Lives

The Time of Their Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ogroff

Ogroff

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★
Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★
Edit this entry  
01
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Bedeviled

Bedeviled

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★
Edit this entry  
24
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry