Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
26
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blindness

Blindness

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Tala

Tala

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Weekends

Weekends

2017
×
Edit this entry  
09
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Edit this entry  
29
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1933
×
★★½
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Bomb: A Love Story

Bomb: A Love Story

2018
×
★★
Edit this entry  
01
When the Moon Was Full

When the Moon Was Full

2019
×
Edit this entry  
27
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★
Edit this entry  
06
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Little Fish

Little Fish

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
5 in the Afternoon

5 in the Afternoon

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Melbourne

Melbourne

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
The Warden

The Warden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Untaken Paths

Untaken Paths

2017
×
Edit this entry