Sort by

Adam Chitwood has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry