Sort by

Adam Chitwood has logged 157 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Edit this entry  
28
Val

Val

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry