RSS feed for Chris
  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    JK SIMMONS

  • Clerks II

    Clerks II

    ★★★★★

    I totally understand why someone might not like this movie but the overall theme of doing what makes you happy even if it means going against societal expectations has always meant a lot to me and I'm not sure I've ever seen it done quite as well as here.

    To top it all off, it's just a pretty fun comedy too.

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

    Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

    ★½

    So this is what happened to Heidi after Meet the Feebles...

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    I'm starting to think this could end up being a better "Roger Rabbit of videogames" than Wreck it Ralph.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★½

    This is the most forgettable MCU movie, in my opinion.

  • Monster Trucks

    Monster Trucks

    ★★★★★

    Pizza Party Podcast.

  • Teen Titans Go! To the Movies

    Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★★

    I'm not familiar with the show this is based on but the humor is basically The Lego Batman Movie if it were written by the Spongebob writers.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    This is a better film than Infinity War.

  • Shrek Retold

    Shrek Retold

    ★★★★★

    I always have a soft spot for these types of things, like that Star Wars one that came out a few years ago. This is just as great!

  • Looper

    Looper

    ★★★½

    I think the story and acting is both really great. Although, I would've liked to have seen more of the futuristic city and the way their world works because I personally find the farm setting to be really boring. That's not to say that the story itself becomes boring but I just prefer more urban settings over flat landscapes and I think there's some missed potential in the whole concept of using time travel as a punishment for crimes, by setting the whole film on a isolated farm completely separate from that world.

  • Hoodwinked!

    Hoodwinked!

    ★★★

    I have loads of unpopular opinions when it comes to film but this one might take the cake. I really don't think this movie is as bad as people make it out to be.

    The worst aspect is definitely the animation. This came out in 2005. One year AFTER The Incredibles and the same year as Madagascar. The animation shown here is miles below both of those movies. The models look awful and the animation itself is really inorganic. Every…

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

    ★★★★

    I think it says a lot about the talent of the filmmakers when they can make a movie called Hotel Transylvania without a hotel or Transylvania and still make it work.