Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream VI

Scream VI

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Some Voices

Some Voices

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
May

May

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pumpkin

Pumpkin

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Backtrack

Backtrack

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Mermaids, or Aiden in Wonderland

The Mermaids, or Aiden in Wonderland

2018
×
Edit this entry  
01
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Samson and Delilah

Samson and Delilah

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Celia

Celia

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★½
Edit this entry