Sort by

choosegoose has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Detention

Detention

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Brother Carl

Brother Carl

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Third Man

The Third Man

1949
×
Edit this entry  
15
Knock Off

Knock Off

1998
×
Edit this entry  
14
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
Edit this entry  
05
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
01
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
02
The Devils

The Devils

1971
×
Edit this entry  
01
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Edit this entry