Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
choosegoose

choosegoose

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for choosegoose
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • choosegoose’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The League of Extraordinary Gentlemen

    The League of Extraordinary Gentlemen 2003

    ★★★ Rewatched by choosegoose 30 Oct 2021

    a marvel movie for the literary crowd

  • The Love Witch

    The Love Witch 2016

    ★★ Rewatched by choosegoose 31 Oct 2021

    not a huge fan the 2nd time around

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street 2013

    ★★★★ Rewatched by choosegoose 09 Nov 2021

    talked about king of comedy, casino, and E. P. Thompson's "The Making of the English Working Class "

  • Near Dark

    Near Dark 1987

    ★★★ Rewatched by choosegoose 24 Oct 2021

    wild to watch after watching the lost boys

  • Ghost in the Machine

    Ghost in the Machine 1993

    ★★★ Watched by choosegoose 21 Oct 2021

    part black hat, part final destination

  • The Lost Boys

    The Lost Boys 1987

    ★★★ Watched by choosegoose 23 Oct 2021

    got it mixed up with Near Dark

  • Hellraiser: Bloodline

    Hellraiser: Bloodline 1996

    ★★ Watched by choosegoose 19 Oct 2021

    honestly should have been much wilder

  • Halloween

    Halloween 2018

    ★★★★ Rewatched by choosegoose 15 Oct 2021

    tv edit AND motion smoothing on

    kinda neat after watching halloween and halloween h2o

  • Halloween H20: 20 Years Later

    Halloween H20: 20 Years Later 1998

    ★★★ Watched by choosegoose 15 Oct 2021

    watched a tv edit with motion smoothing on at my parents

  • Candyman

    Candyman 1992

    ★★★★ Watched by choosegoose 12 Oct 2021

    exquiste

  • Halloween

    Halloween 1978

    ★★★★★ Watched by choosegoose 09 Oct 2021

    a real banger

    i give it 5 bags of popcorn and 3 dead teens

  • Idle Hands

    Idle Hands 1999

    ★ Watched by choosegoose 06 Oct 2021

    rogert ebert's review of this movie says something to the effect of "you may be worried about violent movies because of columbine (which happened 6 months earlier than the release), but this movie will not cause another one"

    also director's nephew is timoty chalamet

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro