Sort by

anthony has logged 359 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peppermint

Peppermint

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Janine

Janine

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry