Sort by

anthony has logged 27 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Edit this entry