Sort by

Christian Cortave has logged 479 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hulk

Hulk

2003
×
★★
Edit this entry  
07
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
07
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry