Sort by

Christian Cortave has logged 39 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★½
Edit this entry  
19
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Devs

Devs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Edit this entry  
14
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
My Spy

My Spy

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★½
Edit this entry  
07
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★½
Edit this entry  
06
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Mars Needs Moms

Mars Needs Moms

2011
×
★½
Edit this entry