Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Edit this entry  
21
Into the West

Into the West

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
18
Destination Murder

Destination Murder

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Brother to Brother

Brother to Brother

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
Girl Crazy

Girl Crazy

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Women's Prison

Women's Prison

1955
×
★★
Edit this entry  
14
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
King Richard and the Crusaders

King Richard and the Crusaders

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
One Shoe Makes it Murder

One Shoe Makes it Murder

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crusades

The Crusades

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Racket

The Racket

1951
×
★★★★
Edit this entry  
10
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Life So Far

My Life So Far

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Royal Scandal

A Royal Scandal

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Restoration

Restoration

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Holy Matrimony

Holy Matrimony

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Human Comedy

The Human Comedy

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Union Pacific

Union Pacific

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cadillac Records

Cadillac Records

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Edit this entry  
23
The Remarkable Mr. Pennypacker

The Remarkable Mr. Pennypacker

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sweet Revenge

Sweet Revenge

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Illegal

Illegal

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Four Frightened People

Four Frightened People

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sign of the Cross

The Sign of the Cross

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Helpmates

Helpmates

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Brats

Brats

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Current War

The Current War

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Killed Rasputin

I Killed Rasputin

1967
×
★★
Edit this entry  
24
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★
Edit this entry  
21
Private Lives

Private Lives

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
Mrs Brown

Mrs Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tunes of Glory

Tunes of Glory

1960
×
★★★★½
Edit this entry