Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Wonderstruck

    ★★★★★

  • The Wall

    ★★★★★

  • Rebel in the Rye

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Jackie

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★★

  • The Ladykillers

    ★★★★★

  • Maudie

    ★★★★★

  • The Miracle Worker

    ★★★★★

  • Scrooge

    ★★★★★

  • The Confessions

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • 42nd Street

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Manchester by the Sea

Jan 4

Most Watched

Good Time

3 times

Stand and Deliver

twice

The Bride Wore Black

twice

Logan Lucky

twice

Alien: Covenant

twice

Last Film

Casablanca

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
57 films
Comedy
29 films
Crime
18 films
Thriller
17 films
Action
15 films
Romance
15 films
Mystery
10 films
Sci Fi
8 films
Fantasy
6 films
Music
6 films
USA
75 films
UK
15 films
Canada
8 films
France
7 films
Germany
6 films
Australia
4 films
New Zealand
3 films
China
3 films
Italy
3 films
Hong Kong
2 films
English
87 films
French
12 films
Spanish
12 films
German
7 films
Italian
6 films
Swedish
4 films
Hungarian
4 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films
Finnish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Chris’s most liked review

White Frog

★★★★

The expectations of a Chinese -American family are explored with sensitivity, some humor, and a lot of heart. The parents have two sons; Chaz, who is brilliant in school, gifted in athletics and accepted at a prestigious University. His proud parents see him as on the road to tremendous success.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Casablanca
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Zombie Dearest
Average weighted rating:

2.8

Films Chris watched in 2017

  • Casablanca
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • The Other Side of Hope
  • Lady Bird
  • In a Lonely Place
  • Scrooge
  • A Slight Case of Murder
  • Dance, Girl, Dance
  • The Square
  • Murder on the Orient Express
  • Novitiate
  • 42nd Street
  • Wonderstruck
  • Bombshell
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Good Time
  • The Foreigner
  • The Florida Project
  • White Frog
  • Marshall
  • Victoria & Abdul
  • Blade Runner 2049
  • Woodpeckers
  • Searching for Bobby Fischer
  • Little Shop of Horrors
  • Zombie Dearest
  • Lucky
  • Stand and Deliver
  • The Bride Wore Black
  • Stand and Deliver
  • American Assassin
  • First Kill
  • Good Time
  • Logan Lucky
  • Beach Rats
  • Alien: Covenant
  • The Right Stuff
  • The Miracle Worker
  • The Bride Wore Black
  • The Ladykillers
  • Going in Style
  • Rebel in the Rye
  • Valley of Bones
  • Logan Lucky
  • Beauty and the Beast
  • The Dish
  • Patti Cake$
  • The Right Stuff
  • Up Periscope
  • Good Time
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • Foreign Correspondent
  • Chicago
  • The Little Hours
  • Baby Driver
  • Dawson City: Frozen Time
  • 13 Minutes
  • Who Framed Roger Rabbit
  • El Dorado
  • The Reluctant Debutante
  • Atomic Blonde
  • Murder on the Orient Express
  • Landline
  • A Ghost Story
  • Spider-Man: Homecoming
  • Twentieth Century
  • Shipmates Forever
  • Radioland Murders
  • Maudie
  • Beatriz at Dinner
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Ghost in the Shell
  • Arrival
  • The Little Hours
  • The Wedding Plan
  • Dunkirk
  • The Confessions
  • Lost in Paris
  • The Big Sick
  • The Hero
  • Band Aid
  • The Beguiled
  • The Dinner
  • The Lovers
  • Beauty and the Beast
  • Alien: Covenant
  • Snatched
  • The Circle
  • T2 Trainspotting
  • The Wall
  • Jackie
  • Manchester by the Sea

World Map

Highly rated films Chris is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more