Highest rated films

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★★

  • RBG

    ★★★★★

  • Beirut

    ★★★★★

  • Bathtubs Over Broadway

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 148 Films watched
  • 12.3 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

There Will Be Blood

Jan 1

Most Watched

Adam's Rib

twice

Hedwig and the Angry Inch

twice

Loves of a Blonde

twice

Dunkirk

twice

The Philadelphia Story

twice

Last Film

The Mule

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
98 films
Comedy
41 films
Romance
27 films
Thriller
22 films
Crime
22 films
Action
20 films
Adventure
15 films
History
14 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
11 films
USA
102 films
UK
31 films
France
20 films
Germany
10 films
Netherlands
4 films
Austria
3 films
Canada
3 films
Japan
2 films
Israel
2 films
Finland
2 films
English
130 films
French
24 films
German
14 films
Spanish
13 films
Russian
5 films
Italian
5 films
Arabic
4 films
Czech
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Chris’s most liked review

Cold Water

★½

Two 16-year-Olds who have problems with their families and themselves run away. Although the story is set in 1970 some of the rock soundtrack wasn't produced until 1973. When the film is not very entertaining listening to the music is a safe alternative to taking a little nap. The film is touted as "not available to U.S. audiences until now". After seeing it I know why.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Child of Silent Winter

Films Chris watched in 2018

  • The Mule
  • Mary Queen of Scots
  • Detour
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Front Runner
  • Green Book
  • Wings of Desire
  • Bohemian Rhapsody
  • Hunter Killer
  • The Haunting
  • Empire of the Sun
  • The Right Stuff
  • The Abominable Dr. Phibes
  • First Man
  • Bad Times at the El Royale
  • The Old Man & the Gun
  • School of Life
  • The Samuel Project
  • The Shooting
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • My Darling Clementine
  • Puzzle
  • Three Identical Strangers
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Christopher Robin
  • Eighth Grade
  • The Equalizer 2
  • Incredibles 2
  • Cold Water
  • 42nd Street
  • The German Doctor
  • Boundaries
  • Sorry to Bother You
  • Belle de Jour
  • Beyond the Pale
  • The Best Years of Our Lives
  • Yellow Submarine
  • Key Largo
  • Ready, Willing and Able
  • Colleen
  • Damsel
  • The Murder in Angel Lane
  • Adam's Rib
  • 7 Days in Entebbe
  • Twelve O'Clock High
  • Jaws
  • Beirut
  • Sicario: Day of the Soldado
  • The Hateful Eight
  • Man on the Moon
  • Won't You Be My Neighbor?
  • American Animals
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Deadpool 2
  • The Suspicions of Mr Whicher: The Murder at Road Hill House
  • Gotti
  • Texasville
  • Loves of a Blonde
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Loves of a Blonde
  • Hotel Artemis
  • Mystery Train
  • Zama
  • Amadeus
  • Beast
  • Death Wish
  • Dunkirk
  • Barry Lyndon
  • Filmworker
  • Killer of Sheep
  • Black Panther
  • On Golden Pond
  • RBG
  • The Last Picture Show
  • Disobedience
  • The Rider
  • The Lion in Winter
  • The Best of All Worlds
  • Shelter
  • Noblemen
  • Never Steady, Never Still
  • Bathtubs Over Broadway
  • The Marriage
  • On Chesil Beach
  • Blindspotting
  • An Act of Defiance
  • DriverX
  • Dating My Mother
  • Year of the Dragon
  • Summertime
  • Desk Set
  • Avengers: Infinity War
  • Western
  • Lean on Pete
  • Adam's Rib
  • You Were Never Really Here
  • Back to Burgundy
  • The Bad and the Beautiful
  • Loveless
  • Woman of the Year
  • The Blues Brothers
  • Paul, Apostle of Christ
  • The Philadelphia Story
  • WarGames
  • Foxtrot
  • The Death of Stalin
  • Love, Simon
  • The Party
  • Before We Vanish
  • Coco
  • The Hurricane Heist
  • Red Sparrow
  • The Insult
  • Tom of Finland
  • Game Night
  • A Fantastic Woman
  • The Philadelphia Story
  • Happy End
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Watu Wote: All of Us
  • The Child of Silent Winter
  • My Nephew Emmett
  • The Eleven O'Clock
  • Revolting Rhymes
  • Negative Space
  • Lou
  • Garden Party
  • Dear Basketball
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Get Out
  • BPM (Beats per Minute)
  • In the Fade
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Dunkirk
  • The Hunger Games
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Matter of Life and Death
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Ragtime
  • Phantom Thread
  • The Post
  • Star Wars: The Last Jedi
  • My Beautiful Laundrette
  • I, Tonya
  • Darkest Hour
  • There Will Be Blood

World Map

Highly rated films Chris is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • James Acaster: Repertoire
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more