Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Bombshell

    ★★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★★

  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Vice

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • Downfall

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Gandhi

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 201 Films watched
  • 16.8 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Holmes & Watson

Jan 3

Most Watched

A Christmas Story

twice

The Polar Express

twice

The Shop Around the Corner

twice

Fantastic Fungi

twice

The Man Who Invented Christmas

twice

Last Film

Bombshell

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
118 films
Comedy
65 films
Crime
39 films
Romance
33 films
Thriller
33 films
History
24 films
Documentary
23 films
Action
19 films
Adventure
18 films
Music
16 films
USA
155 films
UK
31 films
France
10 films
Germany
9 films
Canada
9 films
China
4 films
Japan
4 films
Italy
4 films
Spain
3 films
Australia
3 films
English
185 films
Spanish
19 films
German
18 films
Italian
18 films
French
17 films
Russian
8 films
Japanese
8 films
Latin
5 films
Chinese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Chris’s most liked review

Pierrot le Fou

I first saw this movie while in my early 20's and thought I had seen something important.
Fast forward 54 years later, My more mature impression is very different. Time has not been kind to this film. Made in 1965 as the French New Wave was at its height it…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Christmas With the Karountzoses

Films Chris watched in 2019

  • Bombshell
  • Richard Jewell
  • Repeat Performance
  • Gifted
  • A Christmas Story
  • Little Women
  • A Christmas Story
  • It's a Wonderful Life
  • A Hidden Life
  • Die Hard
  • Criss Cross
  • The Naked City
  • Light from Light
  • Scrooge
  • The Polar Express
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Shop Around the Corner
  • The Shop Around the Corner
  • Christmas With the Karountzoses
  • The Polar Express
  • Fantastic Fungi
  • Fantastic Fungi
  • Seven Samurai
  • The Man Who Invented Christmas
  • The Man Who Invented Christmas
  • Scarface
  • Scarface
  • Star Spangled Rhythm
  • My Favorite Blonde
  • Honey Boy
  • Waves
  • Shining Through
  • Little Caesar
  • The Public Enemy
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Irishman
  • The Sin Ship
  • Synonyms
  • The Stork Club
  • East Side, West Side
  • Fog Over Frisco
  • The Good Liar
  • Deadwood: The Movie
  • The Outsiders
  • Jojo Rabbit
  • Pain and Glory
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Current War
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • First Love
  • Little Shop of Horrors
  • Dolemite Is My Name
  • The Cotton Club
  • The Dead Center
  • Judy
  • Jexi
  • The Traveler
  • All About My Mother
  • Zombieland
  • Joker
  • Aquarela
  • Blue Chips
  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Linda Ronstadt: The Sound of My Voice
  • Gandhi
  • From Here to Eternity
  • The Parallax View
  • Broadcast News
  • Ad Astra
  • Miles Davis: Birth of the Cool
  • Downfall
  • Downton Abbey
  • Hustlers
  • Official Secrets
  • Network
  • Putney Swope
  • Broadcast News
  • The Peanut Butter Falcon
  • Ace in the Hole
  • Good Boys
  • Blade Runner
  • Lawrence of Arabia
  • David Crosby: Remember My Name
  • Raiders of the Lost Ark
  • Mike Wallace Is Here
  • Labyrinth
  • The Princess Bride
  • Toni Morrison: The Pieces I Am
  • A League of Their Own
  • Tea with Mussolini
  • Hello, Dolly!
  • Blue Note Records: Beyond the Notes
  • Back to the Future
  • Pokémon Detective Pikachu
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Farewell
  • The NeverEnding Story
  • The Fugitive Kind
  • Grease
  • The Queen
  • Booksmart
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • A Bigger Splash
  • Stuber
  • The Chambermaid
  • Glory
  • The Chase
  • Before Stonewall
  • Too Old to Die Young
  • Paris Is Burning
  • Staircase
  • Echo in the Canyon
  • Hacksaw Ridge
  • Yesterday
  • Drive a Crooked Road
  • Medium Cool
  • Shaft
  • Targets
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Murder, My Sweet
  • Toy Story 4
  • Tombstone
  • Sweet Rosie O'Grady
  • The Last of Mrs. Cheyney
  • The Wild Bunch
  • Murder Mystery
  • Pavarotti
  • Brother Orchid
  • Late Night
  • Footsteps in the Dark
  • Women in Love
  • My Name Is Julia Ross
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Lincoln
  • The Dead Don't Die
  • The Court-Martial of Billy Mitchell
  • All Is True
  • Asako I & II
  • Easy Rider
  • Non-Fiction
  • The Longest Day
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Shadows
  • Rocketman
  • The Souvenir
  • Singin' in the Rain
  • American Graffiti
  • Opening Night
  • The Biggest Little Farm
  • A Woman Under the Influence
  • Avengers: Endgame
  • Tolkien
  • Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché
  • Ask Dr. Ruth
  • Odds Against Tomorrow
  • Trapped
  • Calcutta
  • 5 Fingers
  • The Scarlet Hour
  • Somewhere in the Night
  • The Night of the Hunter
  • Family
  • The Chaperone
  • Minnie and Moskowitz
  • Frank and Ava
  • Red Joan
  • Two for the Road
  • Amazing Grace
  • Charade
  • War and Peace
  • Funny Face
  • It's Always Fair Weather
  • The Brother from Another Planet
  • Transit
  • Police Story 2
  • Police Story
  • Birds of Passage
  • The Wild Pear Tree
  • Pierrot le Fou
  • Apollo 11
  • A Madea Family Funeral
  • Cold Pursuit
  • On the Basis of Sex
  • Cabaret
  • Cold War
  • Stan & Ollie
  • A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While
  • A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold
  • Monrovia, Indiana
  • They Shall Not Grow Old
  • Destroyer
  • The Odd Couple
  • Vice
  • If Beale Street Could Talk
  • If Beale Street Could Talk
  • Walkabout
  • Mary Poppins Returns
  • Holmes & Watson

World Map

Highly rated films Chris is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more