Sort by

Chris has logged 438 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Seamen

The Grand Tour Presents: Seamen

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Colour of His Hair

The Colour of His Hair

2017
×
Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Threads

Threads

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wren Boys

Wren Boys

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry