Kris has logged 62 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
CBGB

CBGB

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Q

John Q

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry